آیپد 11
نسل یازدهم آیپد چه تغییراتی کرده است؟
اپل در سالهای 2024 و 2025 خط تولید آیپد را بهطور کامل بازسازی کرد. وقتی از «نسل یازدهم» یا آیپد 11 صحبت میکنیم، در واقع به مجموعه آیپدهایی اشاره داریم که در جدیدترین نسل هر سری قرار دارند و اکنون در فروشگاههای اپل قابل خرید هستند. این مجموعه شامل iPad Pro با تراشه M4 (در دو اندازه 11 و 13 اینچ)، iPad Air با تراشه M3 (در دو اندازه 11 و 13 اینچ)، iPad mini نسل هفتم و iPad استاندارد نسل یازدهم (آیپد 11) است.
هر یک از این آیپدها برای مخاطب و کاربری متفاوتی طراحی شدهاند. iPad Pro M4 با صفحهنمایش OLED و تراشه M4 برای حرفهایها ساخته شده، iPad Air M3 بهترین تعادل قیمت و عملکرد را ارائه میدهد، iPad mini برای کسانی که قابلیت حمل آسان را ترجیح میدهند ایدهآل است و آیپد 11 (نسل یازدهم استاندارد) مقرونبهصرفهترین نقطه ورود به اکوسیستم آیپد محسوب میشود.
در این مقاله جامع که توسط تیم تخصصی شرکت دلتوس تهیه شده است، هر شش مدل آیپد فعلی اپل را بهصورت کامل بررسی و با یکدیگر مقایسه میکنیم. از طراحی و صفحهنمایش گرفته تا تراشه، دوربین، باتری، لوازم جانبی و قیمت، تمام جنبهها را زیر ذرهبین قرار میدهیم تا بتوانید بهترین تصمیم خرید را بگیرید.
سؤالات اصلی بسیاری از کاربران: آیا iPad Air M3 ارزش خرید نسبت به iPad Pro M4 دارد؟ آیا آیپد 11 برای نیازهای من کافی است؟ iPad mini چه مزیتی نسبت به آیپد استاندارد دارد؟ در ادامه به تمام این سؤالات پاسخ خواهیم داد.
اگر پس از خرید هر یک از این مدلها با مشکلی مانند خرابی صفحهنمایش، باتری یا پورت شارژ مواجه شدید، شرکت دلتوس با تیمی متخصص آماده ارائه خدمات تعمیر تخصصی محصولات اپل است
طراحی و ساخت: هر آیپد چه ظاهری دارد؟
طراحی iPad استاندارد نسل یازدهم
iPad نسل یازدهم طراحی مدرنی دارد که از iPad نسل دهم (2022) الهام گرفته شده است. این آیپد حاشیههای نسبتاً باریکی دارد و دکمه Home حذف شده است. Touch ID به دکمه Power در بالای دستگاه منتقل شده و تجربه باز کردن قفل سریع و امنی ارائه میدهد.
بدنه iPad نسل یازدهم از آلومینیوم بازیافتی ساخته شده و در رنگهای آبی، زرد، صورتی و نقرهای عرضه میشود. لبههای تخت (Flat Edge) آن ظاهر مدرن و همخانواده با سایر محصولات اپل دارد. ابعاد تقریبی 248.6 × 179.5 × 7.0 میلیمتر و وزن حدود 477 گرم (مدل Wi-Fi) است.
دوربین سلفی در لبه افقی (Landscape) دستگاه قرار گرفته که برای تماسهای ویدیویی در حالت افقی بسیار مناسب است. پورت USB-C برای شارژ و انتقال داده استفاده میشود.
سازگاری با Apple Pencil Pro و Apple Pencil USB-C از ویژگیهای مهم این مدل است. همچنین از Magic Keyboard Folio با کیبورد کامل و تاچپد پشتیبانی میکند.
طراحی iPad mini نسل هفتم
iPad mini نسل هفتم همان طراحی محبوب iPad mini نسل ششم (2021) را ادامه میدهد. صفحهنمایش 8.3 اینچی با حاشیههای باریک، بدون دکمه Home و با Touch ID در دکمه Power. بدنه آلومینیومی در رنگهای آبی، بنفش، استارلایت و خاکستری فضایی.
ابعاد تقریبی 195.4 × 134.8 × 6.3 میلیمتر و وزن حدود 293 گرم (مدل Wi-Fi). iPad mini سبکترین و جمعوجورترین آیپد خط تولید اپل است و بهراحتی در یک دست نگه داشته میشود یا در کیفهای کوچک جای میگیرد.
پورت USB-C با سرعت انتقال داده تا 10 گیگابیت بر ثانیه (USB 3.1 Gen 2). سازگاری با Apple Pencil نسل دوم و Apple Pencil USB-C. دوربین سلفی در لبه عمودی (Portrait) قرار دارد.
طراحی iPad Air M3
iPad Air M3 در دو اندازه 11 و 13 اینچ عرضه شده و طراحی مشابه نسل قبلی (iPad Air M2) دارد اما با بهبودهای جزئی.
iPad Air 11 اینچ M3: ابعاد تقریبی 247.6 × 178.5 × 6.1 میلیمتر و وزن حدود 462 گرم (Wi-Fi). صفحهنمایش 11 اینچی Liquid Retina. حاشیههای باریک، بدون دکمه Home، Touch ID در دکمه Power. بدنه آلومینیومی.
iPad Air 13 اینچ M3: ابعاد تقریبی 281.6 × 214.9 × 6.1 میلیمتر و وزن حدود 617 گرم (Wi-Fi). صفحهنمایش 13 اینچی Liquid Retina. طراحی مشابه مدل 11 اینچ اما بزرگتر.
رنگهای iPad Air M3: خاکستری فضایی، استارلایت، بنفش و آبی.
پورت USB-C با سرعت تا 10 گیگابیت بر ثانیه. سازگاری با Apple Pencil Pro و Apple Pencil USB-C. پشتیبانی از Magic Keyboard و Smart Keyboard Folio. دوربین سلفی در لبه افقی (Landscape).
طراحی iPad Pro M4
iPad Pro M4 باریکترین محصول اپل تاکنون است. این آیپد با طراحی فوقالعاده باریک و سبک، تمام محصولات قبلی اپل از جمله iPod nano را از نظر ضخامت پشت سر گذاشته است.
iPad Pro 11 اینچ M4: ابعاد 249.7 × 177.5 × 5.3 میلیمتر و وزن 444 گرم (Wi-Fi). ضخامت فقط 5.3 میلیمتر.
iPad Pro 13 اینچ M4: ابعاد 281.6 × 215.5 × 5.1 میلیمتر و وزن 579 گرم (Wi-Fi). ضخامت فقط 5.1 میلیمتر (باریکتر از مدل 11 اینچ!).
بدنه iPad Pro M4 از آلومینیوم بازیافتی با کیفیت بسیار بالا ساخته شده. رنگها: خاکستری فضایی و نقرهای. حاشیههای بسیار باریک با Face ID در لبه افقی (برای اولین بار دوربین TrueDepth در لبه افقی قرار گرفته). Face ID در iPad Pro هم در حالت عمودی و هم افقی کار میکند.
پورت USB-C با Thunderbolt 4 / USB 4 با سرعت انتقال تا 40 گیگابیت بر ثانیه. سازگاری با Apple Pencil Pro و کیبورد Magic Keyboard جدید با بدنه آلومینیومی.
جدول مقایسه طراحی
| ویژگی | iPad نسل 11 | iPad mini 7 | iPad Air 11″ M3 | iPad Air 13″ M3 | iPad Pro 11″ M4 | iPad Pro 13″ M4 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| صفحهنمایش | 10.9 اینچ | 8.3 اینچ | 11 اینچ | 13 اینچ | 11 اینچ | 13 اینچ |
| ضخامت | 7.0 mm | 6.3 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 5.3 mm | 5.1 mm |
| وزن (Wi-Fi) | ~477 g | ~293 g | ~462 g | ~617 g | 444 g | 579 g |
| جنس بدنه | آلومینیوم | آلومینیوم | آلومینیوم | آلومینیوم | آلومینیوم | آلومینیوم |
| Touch ID | دکمه Power | دکمه Power | دکمه Power | دکمه Power | ❌ | ❌ |
| Face ID | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ (افقی) | ✅ (افقی) |
| دکمه Home | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ |
| پورت | USB-C | USB-C (USB 3.1) | USB-C (USB 3.1) | USB-C (USB 3.1) | Thunderbolt 4 | Thunderbolt 4 |
| دوربین سلفی | لبه افقی | لبه عمودی | لبه افقی | لبه افقی | لبه افقی | لبه افقی |
| تعداد رنگها | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 |
صفحهنمایش: از Retina ساده تا OLED پیشرفته
صفحهنمایش iPad نسل یازدهم
iPad نسل یازدهم دارای صفحهنمایش 10.9 اینچی Liquid Retina (IPS LCD) با رزولوشن 2360 × 1640 پیکسل و تراکم پیکسلی 264 PPI است. نرخ نوسازی 60 هرتز (بدون ProMotion). حداکثر روشنایی 500 نیت است.
فناوریهای پشتیبانیشده:
True Tone: تنظیم خودکار دمای رنگ بر اساس نور محیط.
sRGB Wide Color: پوشش رنگی استاندارد (نه P3).
پوشش ضد انعکاس: پوشش استاندارد.
صفحهنمایش iPad نسل یازدهم برای مرور وب، تماشای ویدیو، خواندن و یادداشتبرداری کاملاً کافی است. رنگها دقیق و روشنایی مناسب است. با این حال، فاصله قابلتوجهی با صفحهنمایشهای مدلهای بالاتر دارد: نه P3 Wide Color دارد، نه ProMotion 120 هرتز و نه روشنایی بالا.
صفحهنمایش iPad mini نسل هفتم
iPad mini 7 دارای صفحهنمایش 8.3 اینچی Liquid Retina با رزولوشن 2266 × 1488 پیکسل و تراکم پیکسلی بالاتر 326 PPI (بالاترین PPI در میان آیپدها) است. نرخ نوسازی 60 هرتز. حداکثر روشنایی 500 نیت.
فناوریها: True Tone و P3 Wide Color Gamut (فضای رنگی گستردهتر از iPad استاندارد).
تراکم پیکسلی بالاتر (326 PPI در مقابل 264 PPI سایر مدلها) به این معنی است که متن و تصاویر روی iPad mini بسیار شارپ و واضحتر از سایر آیپدها هستند. این مزیت برای خواندن کتاب و مرور وب بسیار محسوس است.
صفحهنمایش iPad Air M3
iPad Air M3 در هر دو اندازه از صفحهنمایش Liquid Retina (IPS LCD) با فناوریهای پیشرفتهتر نسبت به iPad استاندارد استفاده میکند.
iPad Air 11 اینچ M3: رزولوشن 2360 × 1640 پیکسل (264 PPI).
iPad Air 13 اینچ M3: رزولوشن 2732 × 2048 پیکسل (264 PPI).
نرخ نوسازی 60 هرتز (بدون ProMotion). حداکثر روشنایی 600 نیت (بالاتر از iPad استاندارد).
فناوریها: True Tone، P3 Wide Color Gamut، پوشش ضد انعکاس بهبودیافته.
صفحهنمایش iPad Air M3 نسبت به iPad استاندارد کیفیت بالاتری دارد: روشنایی بیشتر (600 vs 500 نیت) و فضای رنگی P3 (رنگهای واقعیتر و غنیتر). با این حال، همچنان از نرخ نوسازی 60 هرتز استفاده میکند که نسبت به iPad Pro (120 هرتز) تفاوت محسوسی دارد.
صفحهنمایش iPad Pro M4
صفحهنمایش iPad Pro M4 بزرگترین ارتقا در تاریخ صفحهنمایش آیپد است. اپل برای اولین بار از صفحهنمایش OLED در آیپد پرو استفاده کرده و نام آن را Ultra Retina XDR گذاشته است.
فناوری tandem OLED: اپل از دو لایه OLED روی هم استفاده کرده تا روشنایی را بدون افزایش مصرف انرژی دو برابر کند. این فناوری منحصربهفرد اپل است و در هیچ محصول دیگری استفاده نشده.
iPad Pro 11 اینچ M4: رزولوشن 2420 × 1668 پیکسل (264 PPI).
iPad Pro 13 اینچ M4: رزولوشن 2732 × 2048 پیکسل (264 PPI).
مشخصات صفحهنمایش:
روشنایی SDR: 1000 نیت (دو برابر iPad Air)
روشنایی HDR: 1600 نیت
کنتراست: عملاً بینهایت (OLED واقعی – پیکسلها کاملاً خاموش میشوند)
نرخ نوسازی: تطبیقی 1 تا 120 هرتز (ProMotion با فناوری LTPO)
فضای رنگی: P3 Wide Color
True Tone
HDR10 و Dolby Vision
پوشش نانوتکسچر (Nano-texture) در مدلهای ذخیرهسازی بالاتر: پوشش مات ضد انعکاس حرفهای که بازتاب نور محیط را به حداقل میرساند بدون کاهش محسوس در کیفیت تصویر.
تفاوت صفحهنمایش OLED iPad Pro M4 نسبت به LCD iPad Air و iPad استاندارد بسیار قابلتوجه است:
سیاههای عمیق واقعی: در OLED پیکسلها کاملاً خاموش میشوند و سیاه واقعی ایجاد میشود. در LCD همیشه مقداری نور پسزمینه وجود دارد.
کنتراست بینهایت: نسبت کنتراست OLED عملاً بینهایت است، در حالی که LCD محدودیت دارد.
زاویه دید بهتر: رنگها از هر زاویهای ثابت میمانند.
مصرف انرژی کمتر: در محتوای تیره، OLED انرژی کمتری مصرف میکند.
ProMotion 120 هرتز: انیمیشنها، اسکرول و رسم با Apple Pencil بسیار روانتر هستند.
جدول مقایسه صفحهنمایش
| ویژگی | iPad نسل 11 | iPad mini 7 | iPad Air 11″ M3 | iPad Air 13″ M3 | iPad Pro 11″ M4 | iPad Pro 13″ M4 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| نوع پنل | IPS LCD | IPS LCD | IPS LCD | IPS LCD | tandem OLED | tandem OLED |
| نام فناوری | Liquid Retina | Liquid Retina | Liquid Retina | Liquid Retina | Ultra Retina XDR | Ultra Retina XDR |
| تراکم پیکسلی | 264 PPI | 326 PPI | 264 PPI | 264 PPI | 264 PPI | 264 PPI |
| نرخ نوسازی | 60Hz | 60Hz | 60Hz | 60Hz | 1-120Hz (LTPO) | 1-120Hz (LTPO) |
| روشنایی (SDR) | 500 نیت | 500 نیت | 600 نیت | 600 نیت | 1000 نیت | 1000 نیت |
| روشنایی (HDR) | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | 1600 نیت | 1600 نیت |
| P3 Wide Color | ❌ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| True Tone | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| ProMotion | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ | ✅ |
| HDR / Dolby Vision | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ | ✅ |
| Nano-texture | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ (اختیاری) | ✅ (اختیاری) |
تراشه و عملکرد: از A16 تا M4
تراشه A16 Bionic در iPad نسل یازدهم
iPad نسل یازدهم مجهز به تراشه A16 Bionic است. این تراشه بر اساس فرآیند 4 نانومتری TSMC ساخته شده و شامل:
CPU: 6 هستهای (2 هسته عملکرد بالا + 4 هسته بهرهوری)
GPU: 5 هستهای
Neural Engine: 16 هستهای با قابلیت 17 تریلیون عملیات در ثانیه
RAM: 4 گیگابایت
A16 Bionic همان تراشه آیفون 14 پرو است و عملکرد بسیار خوبی برای کارهای روزمره ارائه میدهد. با این حال، یک نکته بسیار مهم: A16 Bionic از Apple Intelligence پشتیبانی نمیکند. برای Apple Intelligence حداقل به تراشه A17 Pro نیاز است. این محدودیت ممکن است برای کاربرانی که قابلیتهای هوش مصنوعی اپل برایشان مهم است، عامل تعیینکنندهای باشد.
تراشه A17 Pro در iPad mini نسل هفتم
iPad mini 7 مجهز به تراشه A17 Pro است. این تراشه بر اساس فرآیند 3 نانومتری TSMC ساخته شده:
CPU: 6 هستهای (2 هسته عملکرد بالا + 4 هسته بهرهوری)
GPU: 5 هستهای (در iPad mini نسخه 5 هستهای GPU فعال است)
Neural Engine: 16 هستهای با قابلیت 35 تریلیون عملیات در ثانیه
RAM: 8 گیگابایت
A17 Pro همان تراشه آیفون 15 پرو است. مهمترین مزیت: از Apple Intelligence پشتیبانی میکند. این تراشه نسبت به A16 Bionic حدود 20 درصد سریعتر در CPU و 30 درصد سریعتر در GPU است. فرآیند 3 نانومتری مصرف انرژی کمتری نیز دارد.
تراشه M3 در iPad Air
iPad Air M3 مجهز به تراشه M3 اپل است. این تراشه از سری تراشههای M (مک) است و عملکرد بسیار بالاتری نسبت به تراشههای A ارائه میدهد.
CPU: 8 هستهای (4 هسته عملکرد بالا + 4 هسته بهرهوری)
GPU: 10 هستهای
Neural Engine: 16 هستهای با قابلیت 18 تریلیون عملیات در ثانیه
RAM: 8 گیگابایت
فرآیند ساخت: 3 نانومتری
M3 حدود 60 درصد سریعتر از A17 Pro در عملکرد چند هستهای و حدود 30-40 درصد سریعتر در عملکرد تک هستهای است. GPU 10 هستهای آن برای کارهای گرافیکی سنگین مانند ویرایش ویدیو، طراحی سهبعدی و بازیهای سنگین بسیار قدرتمند است.
M3 از Apple Intelligence پشتیبانی کامل میکند. همچنین از فرمتهای ویدیویی حرفهای و کارهای سنگین مانند ویرایش ویدیو 4K و مدلسازی سهبعدی پشتیبانی میکند.
تراشه M4 در iPad Pro
iPad Pro M4 مجهز به تراشه M4 اپل است. این قدرتمندترین تراشهای است که تاکنون در آیپد استفاده شده.
CPU: 10 هستهای (4 هسته عملکرد بالا + 6 هسته بهرهوری)
GPU: 10 هستهای
Neural Engine: 16 هستهای با قابلیت 38 تریلیون عملیات در ثانیه (بیشترین TOPS در آیپد)
RAM: 8 گیگابایت (مدلهای 256/512 GB) یا 16 گیگابایت (مدلهای 1TB/2TB)
فرآیند ساخت: 3 نانومتری نسل دوم
M4 حدود 50 درصد سریعتر از M2 در CPU و GPU است. Neural Engine آن 4 برابر سریعتر از M2 برای کارهای هوش مصنوعی عمل میکند.
M4 از تمام قابلیتهای حرفهای پشتیبانی میکند:
Apple Intelligence کامل
ProRes ضبط و ویرایش
Thunderbolt 4 برای اتصال به لوازم جانبی حرفهای
Ray Tracing سختافزاری برای بازیها و اپلیکیشنهای سهبعدی
Mesh Shading و Dynamic Caching برای عملکرد گرافیکی بهینه
جدول مقایسه تراشه و عملکرد
| ویژگی | iPad نسل 11 | iPad mini 7 | iPad Air M3 | iPad Pro M4 |
|---|---|---|---|---|
| تراشه | A16 Bionic | A17 Pro | M3 | M4 |
| فرآیند ساخت | 4 نانومتر | 3 نانومتر | 3 نانومتر | 3 نانومتر نسل 2 |
| هستههای CPU | 6 | 6 | 8 | 10 |
| هستههای GPU | 5 | 5 | 10 | 10 |
| Neural Engine | 16 هسته | 16 هسته | 16 هسته | 16 هسته |
| RAM | 4 GB | 8 GB | 8 GB | 8/16 GB |
| Apple Intelligence | ❌ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Ray Tracing | ❌ | ✅ (محدود) | ✅ | ✅ (پیشرفته) |
| ProRes | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ |
| Thunderbolt | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ (Thunderbolt 4) |
دوربین: عکاسی و تماس ویدیویی
دوربین iPad نسل یازدهم
دوربین پشتی: سنسور 12 مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.8، لرزشگیر دیجیتال و فیلمبرداری تا 4K با 60 فریم بر ثانیه.
دوربین سلفی: سنسور 12 مگاپیکسلی اولترا واید با دیافراگم f/2.4 در لبه افقی (Landscape). Center Stage برای تماسهای ویدیویی.
دوربین iPad mini نسل هفتم
دوربین پشتی: سنسور 12 مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار و فلش True Tone. فیلمبرداری 4K با 60 فریم بر ثانیه.
دوربین سلفی: سنسور 12 مگاپیکسلی اولترا واید با دیافراگم f/2.4 در لبه عمودی. Center Stage.
دوربین iPad Air M3
دوربین پشتی: سنسور 12 مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.8. فیلمبرداری 4K با 60 فریم بر ثانیه. Smart HDR 4.
دوربین سلفی: سنسور 12 مگاپیکسلی اولترا واید با دیافراگم f/2.4 در لبه افقی. Center Stage. فیلمبرداری 1080p با 60 فریم بر ثانیه.
دوربین iPad Pro M4
دوربین پشتی: سنسور 12 مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.8 و لرزشگیر اپتیکال. فیلمبرداری 4K با 60 فریم بر ثانیه. ضبط ProRes. فلش True Tone تطبیقی. Smart HDR 4.
اسکنر LiDAR: اسکنر نوری برای اندازهگیری عمق و فاصله. کاربرد در واقعیت افزوده (AR)، فوکوس سریعتر در نور کم و اپلیکیشنهای حرفهای مانند اسکن سهبعدی.
دوربین سلفی: سنسور 12 مگاپیکسلی TrueDepth اولترا واید با دیافراگم f/2.4 در لبه افقی. Center Stage. Face ID (تشخیص چهره سهبعدی). فیلمبرداری 1080p با 60 فریم بر ثانیه.
جدول مقایسه دوربین
| ویژگی | iPad نسل 11 | iPad mini 7 | iPad Air M3 | iPad Pro M4 |
|---|---|---|---|---|
| دوربین پشتی | 12 MP f/1.8 | 12 MP f/1.8 | 12 MP f/1.8 | 12 MP f/1.8 + OIS |
| دوربین سلفی | 12 MP UW | 12 MP UW | 12 MP UW | 12 MP TrueDepth UW |
| محل دوربین سلفی | لبه افقی | لبه عمودی | لبه افقی | لبه افقی |
| Center Stage | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Face ID | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ |
| LiDAR | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ |
| ProRes | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ |
| فلش | ❌ | ✅ | ❌ | ✅ (تطبیقی) |
| ویدیو 4K 60fps | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| اسلوموشن 1080p 240fps | ❌ | ✅ | ✅ | ✅ |
باتری و شارژ: استقامت در استفاده روزانه
باتری تمام مدلها
اپل برای تمام آیپدها عمر باتری تا 10 ساعت مرور وب با Wi-Fi یا تماشای ویدیو اعلام کرده است. با این حال، ظرفیت فیزیکی باتری بسته به اندازه دستگاه متفاوت است:
iPad نسل 11: ظرفیت تقریبی 28.6 واتساعت. تا 10 ساعت استفاده.
iPad mini 7: ظرفیت تقریبی 19.3 واتساعت. تا 10 ساعت استفاده.
iPad Air 11 اینچ M3: ظرفیت تقریبی 28.9 واتساعت. تا 10 ساعت استفاده.
iPad Air 13 اینچ M3: ظرفیت تقریبی 36.6 واتساعت. تا 10 ساعت استفاده.
iPad Pro 11 اینچ M4: ظرفیت تقریبی 31.3 واتساعت. تا 10 ساعت استفاده.
iPad Pro 13 اینچ M4: ظرفیت تقریبی 38.9 واتساعت. تا 10 ساعت استفاده.
شارژ
تمام مدلها از شارژ USB-C پشتیبانی میکنند. سرعت شارژ بسته به آداپتور متفاوت است:
آداپتور 20 واتی: شارژ استاندارد برای iPad و iPad mini.
آداپتور 30 واتی یا بالاتر: شارژ سریعتر برای iPad Air و iPad Pro.
نکته: هیچکدام از آیپدها آداپتور شارژ در جعبه ندارند. فقط کابل USB-C ارائه میشود.
جدول مقایسه باتری و شارژ
| ویژگی | iPad نسل 11 | iPad mini 7 | iPad Air 11″ M3 | iPad Air 13″ M3 | iPad Pro 11″ M4 | iPad Pro 13″ M4 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ظرفیت باتری | ~28.6 Wh | ~19.3 Wh | ~28.9 Wh | ~36.6 Wh | ~31.3 Wh | ~38.9 Wh |
| عمر باتری | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت |
| شارژ سریع | ✅ (20W+) | ✅ (20W+) | ✅ (30W+) | ✅ (30W+) | ✅ (30W+) | ✅ (30W+) |
حافظه داخلی و قیمتگذاری
iPad نسل یازدهم
| ظرفیت | قیمت (دلار) |
|---|---|
| 64 گیگابایت | 349 دلار |
| 128 گیگابایت | 449 دلار |
iPad mini نسل هفتم
| ظرفیت | قیمت (دلار) |
|---|---|
| 128 گیگابایت | 499 دلار |
| 256 گیگابایت | 599 دلار |
| 512 گیگابایت | 799 دلار |
iPad Air 11 اینچ M3
| ظرفیت | قیمت (دلار) |
|---|---|
| 128 گیگابایت | 599 دلار |
| 256 گیگابایت | 699 دلار |
| 512 گیگابایت | 899 دلار |
| 1 ترابایت | 1099 دلار |
iPad Air 13 اینچ M3
| ظرفیت | قیمت (دلار) |
|---|---|
| 128 گیگابایت | 799 دلار |
| 256 گیگابایت | 899 دلار |
| 512 گیگابایت | 1099 دلار |
| 1 ترابایت | 1299 دلار |
iPad Pro 11 اینچ M4
| ظرفیت | قیمت (دلار) |
|---|---|
| 256 گیگابایت | 999 دلار |
| 512 گیگابایت | 1199 دلار |
| 1 ترابایت (16GB RAM) | 1599 دلار |
| 2 ترابایت (16GB RAM) | 1999 دلار |
iPad Pro 13 اینچ M4
| ظرفیت | قیمت (دلار) |
|---|---|
| 256 گیگابایت | 1299 دلار |
| 512 گیگابایت | 1499 دلار |
| 1 ترابایت (16GB RAM) | 1899 دلار |
| 2 ترابایت (16GB RAM) | 2299 دلار |
نکته مهم: iPad Pro M4 از 256 گیگابایت شروع میشود (نه 128). مدلهای 1 ترابایت و 2 ترابایت 16 گیگابایت RAM دارند (دو برابر مدلهای پایینتر).
اتصالات و قابلیتهای ارتباطی
جدول مقایسه اتصالات
| ویژگی | iPad نسل 11 | iPad mini 7 | iPad Air M3 | iPad Pro M4 |
|---|---|---|---|---|
| Wi-Fi | Wi-Fi 6 | Wi-Fi 6E | Wi-Fi 6E/7 | Wi-Fi 6E |
| بلوتوث | 5.2 | 5.3 | 5.3 | 5.3 |
| 5G (سلولار) | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| USB-C | USB 2.0 | USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) | USB 3.1 Gen 2 (10Gbps) | Thunderbolt 4 (40Gbps) |
| Smart Connector | ✅ | ❌ | ✅ | ✅ |
| GPS (سلولار) | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
نکته مهم USB-C: سرعت انتقال داده بسته به مدل بسیار متفاوت است:
iPad نسل 11: USB 2.0 با سرعت 480 مگابیت بر ثانیه (بسیار کند).
iPad mini 7 و iPad Air M3: USB 3.1 Gen 2 با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه (مناسب).
iPad Pro M4: Thunderbolt 4 / USB 4 با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه (حرفهای). امکان اتصال به مانیتورهای 6K، هاردهای حرفهای و سایر لوازم جانبی Thunderbolt.
لوازم جانبی: Apple Pencil، کیبورد و موارد دیگر
سازگاری Apple Pencil
| مدل آیپد | Apple Pencil Pro | Apple Pencil نسل 2 | Apple Pencil USB-C | Apple Pencil نسل 1 |
|---|---|---|---|---|
| iPad نسل 11 | ✅ | ❌ | ✅ | ❌ |
| iPad mini 7 | ❌ | ✅ | ✅ | ❌ |
| iPad Air M3 | ✅ | ❌ | ✅ | ❌ |
| iPad Pro M4 | ✅ | ❌ | ✅ | ❌ |
Apple Pencil Pro (129 دلار): بهترین قلم اپل با Squeeze، Barrel Roll، Find My و Hover. سازگار با iPad نسل 11، iPad Air M3 و iPad Pro M4.
Apple Pencil نسل 2 (129 دلار): Double-Tap و شارژ مغناطیسی. فقط سازگار با iPad mini 7 (در این لیست).
Apple Pencil USB-C (79 دلار): ارزانترین گزینه. شارژ USB-C. بدون Hover، Squeeze یا Double-Tap. سازگار با تمام مدلها.
سازگاری کیبورد
| مدل آیپد | Magic Keyboard (جدید) | Magic Keyboard (قبلی) | Magic Keyboard Folio | Smart Keyboard Folio |
|---|---|---|---|---|
| iPad نسل 11 | ❌ | ❌ | ✅ | ❌ |
| iPad mini 7 | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ |
| iPad Air M3 | ❌ | ✅ | ❌ | ✅ |
| iPad Pro M4 | ✅ | ❌ | ❌ | ❌ |
Magic Keyboard جدید برای iPad Pro M4 (299/349 دلار): بدنه آلومینیومی، تاچپد بزرگتر، USB-C pass-through. فقط سازگار با iPad Pro M4.
Magic Keyboard قبلی (249/349 دلار): سازگار با iPad Air M3.
Magic Keyboard Folio (249 دلار): کیبورد با تاچپد و ردیف عملکردی. سازگار با iPad نسل 11.
iPad mini 7: هیچ کیبورد رسمی اپل ندارد. کیبوردهای بلوتوث شخص ثالث قابل استفاده هستند.
سیستمعامل و نرمافزار: iPadOS 18 و Apple Intelligence
iPadOS 18
تمام آیپدهای فعلی با iPadOS 18 یا بالاتر عرضه شدهاند. ویژگیهای کلیدی iPadOS 18:
شخصیسازی صفحه اصلی: آیکونها در هر جایی از صفحه قابل قرارگیری. Tinted Icons و حالت تیره.
Calculator: برای اولین بار اپلیکیشن ماشینحساب در آیپد. Math Notes برای حل معادلات دستنویس با Apple Pencil.
Smart Script: بهبود دستخط با هوش مصنوعی. هنگام نوشتن با Apple Pencil، دستخط شما صافتر و خواناتر میشود.
Freeform بهبودیافته: بوم سفید با قابلیتهای همکاری بیشتر.
مرکز کنترل جدید: سفارشیسازی کامل.
Tab Bar جدید: نوار ابزار قابلسفارشی در اپلیکیشنها.
Apple Intelligence
Apple Intelligence فقط در آیپدهایی با تراشه A17 Pro یا سری M کار میکند:
iPad نسل 11 (A16 Bionic): ❌ بدون Apple Intelligence
iPad mini 7 (A17 Pro): ✅ Apple Intelligence کامل
iPad Air M3 (M3): ✅ Apple Intelligence کامل
iPad Pro M4 (M4): ✅ Apple Intelligence کامل (سریعترین)
قابلیتهای Apple Intelligence در آیپدهای سازگار:
Writing Tools: بازنویسی، تصحیح، خلاصهسازی متن در تمام اپلیکیشنها.
Image Playground: تولید تصویر با هوش مصنوعی.
Genmoji: ایجاد ایموجی سفارشی.
Clean Up: حذف اشیاء ناخواسته از عکسها.
Notification Summaries: خلاصهسازی هوشمند اعلانها.
Siri هوشمندتر: درک بهتر زبان طبیعی و آگاهی از محتوای صفحه.
ChatGPT Integration: ادغام با ChatGPT برای سؤالات پیچیده.
مقایسه جامع نهایی
جدول مقایسه کامل تمام مشخصات
| ویژگی | iPad نسل 11 | iPad mini 7 | iPad Air 11″ M3 | iPad Air 13″ M3 | iPad Pro 11″ M4 | iPad Pro 13″ M4 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| قیمت شروع | $349 | $499 | $599 | $799 | $999 | $1299 |
| صفحهنمایش | 10.9″ LCD | 8.3″ LCD | 11″ LCD | 13″ LCD | 11″ OLED | 13″ OLED |
| نرخ نوسازی | 60Hz | 60Hz | 60Hz | 60Hz | 1-120Hz | 1-120Hz |
| روشنایی | 500 نیت | 500 نیت | 600 نیت | 600 نیت | 1000 نیت | 1000 نیت |
| P3 Wide Color | ❌ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| تراشه | A16 Bionic | A17 Pro | M3 | M3 | M4 | M4 |
| RAM | 4 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8/16 GB | 8/16 GB |
| Apple Intelligence | ❌ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| Apple Pencil | Pro + USB-C | نسل 2 + USB-C | Pro + USB-C | Pro + USB-C | Pro + USB-C | Pro + USB-C |
| کیبورد | Magic KB Folio | ❌ | Magic KB | Magic KB | Magic KB جدید | Magic KB جدید |
| Touch ID | دکمه Power | دکمه Power | دکمه Power | دکمه Power | ❌ | ❌ |
| Face ID | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ | ✅ |
| LiDAR | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ | ✅ |
| ProRes | ❌ | ❌ | ❌ | ❌ | ✅ | ✅ |
| USB-C | USB 2.0 | USB 3.1 | USB 3.1 | USB 3.1 | Thunderbolt 4 | Thunderbolt 4 |
| 5G | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ | ✅ |
| ضخامت | 7.0 mm | 6.3 mm | 6.1 mm | 6.1 mm | 5.3 mm | 5.1 mm |
| وزن | ~477 g | ~293 g | ~462 g | ~617 g | 444 g | 579 g |
| باتری | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت | ~10 ساعت |
| حافظه | 64/128 GB | 128/256/512 GB | 128-1TB | 128-1TB | 256GB-2TB | 256GB-2TB |
| رنگها | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 | 2 |
هر آیپد برای چه کسانی مناسب است؟
iPad نسل یازدهم: بهترین نقطه ورود
iPad نسل یازدهم با قیمت 349 دلار برای کاربرانی مناسب است که:
بودجه محدودی دارند و ارزانترین آیپد را میخواهند
برای مصارف عمومی مانند مرور وب، ایمیل، شبکههای اجتماعی و تماشای ویدیو نیاز دارند
میخواهند دانشآموز یا فرزندشان از آیپد استفاده کند
یادداشتبرداری ساده با Apple Pencil Pro انجام میدهند
Apple Intelligence برایشان مهم نیست (این آیپد از AI پشتیبانی نمیکند)
نکته مهم: اگر Apple Intelligence برایتان مهم است، iPad نسل یازدهم مناسب نیست و باید iPad mini 7 یا بالاتر را انتخاب کنید.
iPad mini نسل هفتم: بهترین آیپد جمعوجور
iPad mini 7 با قیمت 499 دلار برای کاربرانی مناسب است که:
قابلیت حمل آسان را اولویت اصلی میدانند
میخواهند آیپد را در کیف دستی کوچک یا حتی جیب بزرگ ببرند
از آیپد برای خواندن کتاب الکترونیکی و مطالعه استفاده میکنند
پزشکان و پرستارانی هستند که نیاز به دسترسی سریع به اطلاعات بیمار دارند
خلبانان و ناوبران که نیاز به GPS و نقشه دارند
میخواهند از Apple Intelligence بهرهمند شوند با کمترین هزینه ممکن
یادداشتبرداری در کلاس یا جلسات انجام میدهند
iPad mini 7 کوچکترین آیپد با Apple Intelligence است و برای کسانی که میخواهند تبلتی قابل حمل با قابلیتهای هوشمند داشته باشند، بهترین انتخاب است.
iPad Air 11 اینچ M3: بهترین ارزش خرید
iPad Air 11 اینچ M3 با قیمت 599 دلار برای کاربرانی مناسب است که:
بهترین تعادل قیمت و عملکرد را میخواهند
ویرایش عکس و ویدیو در سطح متوسط انجام میدهند
طراحی گرافیک با Procreate یا Affinity انجام میدهند
دانشجویان و معلمانی هستند که نیاز به عملکرد بالاتر از iPad استاندارد دارند
میخواهند از Apple Intelligence و Apple Pencil Pro استفاده کنند
بازیهایی با کیفیت گرافیکی بالا اجرا میکنند
از آیپد به عنوان جایگزین لپتاپ سبک با Magic Keyboard استفاده میکنند
iPad Air 13 اینچ M3: بهترین صفحه بزرگ با قیمت معقول
iPad Air 13 اینچ M3 با قیمت 799 دلار برای کاربرانی مناسب است که:
صفحهنمایش بزرگ (13 اینچ) میخواهند اما بودجه iPad Pro ندارند
از آیپد به عنوان جایگزین اصلی لپتاپ استفاده میکنند
ارائهدهندگان و مدرسانی هستند که نیاز به صفحه بزرگ دارند
هنرمندان دیجیتال هستند که بوم بزرگتر برای طراحی نیاز دارند
چندوظیفگی با Split View و Stage Manager انجام میدهند
iPad Pro 11 اینچ M4: بهترین آیپد حرفهای جمعوجور
iPad Pro 11 اینچ M4 با قیمت 999 دلار برای کاربرانی مناسب است که:
بهترین صفحهنمایش (OLED 120 هرتز) را میخواهند
عملکرد حرفهای بدون هیچ محدودیتی نیاز دارند
طراحان حرفهای هستند و دقت رنگ و ProMotion 120 هرتز برایشان حیاتی است
موسیقیدانان و تولیدکنندگان صدا هستند و نیاز به Thunderbolt 4 دارند
ویدیوگرافر هستند و با ProRes کار میکنند
واقعیت افزوده (AR) مهم است و به LiDAR نیاز دارند
Face ID را ترجیح میدهند
iPad Pro 13 اینچ M4: بهترین آیپد تاریخ
iPad Pro 13 اینچ M4 با قیمت 1299 دلار برای کاربرانی مناسب است که:
بهترین و کاملترین آیپد ممکن را میخواهند بدون هیچ مصالحهای
هنرمندان حرفهای هستند و به بزرگترین بوم OLED نیاز دارند
فیلمسازان و ویدیوگرافران حرفهای هستند
معماران و مهندسان هستند و با نرمافزارهای CAD و 3D کار میکنند
از آیپد به عنوان جایگزین کامل لپتاپ استفاده میکنند
16 گیگابایت RAM و 2 ترابایت حافظه نیاز دارند
صفحه Nano-texture برای کار در محیطهای پر نور میخواهند
بهترین انتخاب بر اساس نوع کاربری
| نوع کاربری | بهترین آیپد | دلیل |
|---|---|---|
| دانشآموز ابتدایی | iPad نسل 11 | قیمت مناسب، Apple Pencil Pro |
| دانشجو | iPad Air 11″ M3 | M3، Apple Intelligence، Magic Keyboard |
| معلم / استاد | iPad Air 13″ M3 | صفحه بزرگ، عملکرد خوب |
| طراح گرافیک | iPad Pro 13″ M4 | OLED، ProMotion، Apple Pencil Pro |
| ویرایش عکس | iPad Pro 11″ M4 | OLED، رنگدهی دقیق، M4 |
| ویرایش ویدیو | iPad Pro 13″ M4 | M4، 16GB RAM، ProRes، Thunderbolt |
| موسیقیدان | iPad Pro 11″ M4 | Thunderbolt، عملکرد عالی، قابل حمل |
| پزشک / بیمارستان | iPad mini 7 | جمعوجور، A17 Pro، Apple Intelligence |
| خلبان / ناوبر | iPad mini 7 | GPS، جمعوجور، باتری خوب |
| کاربر عمومی | iPad Air 11″ M3 | بهترین تعادل قیمت و عملکرد |
| بازیباز | iPad Pro 11″ M4 | OLED، 120Hz، M4 GPU |
| خواندن کتاب | iPad mini 7 | 326 PPI، سبک، 8.3 اینچ |
| تماشای فیلم | iPad Air 13″ M3 | صفحه 13 اینچ، قیمت مناسب |
| کودک | iPad نسل 11 | ارزانترین، مقاوم |
| کار اداری | iPad Air 11″ M3 | Magic Keyboard، M3، Apple Intelligence |
| اسکن سهبعدی / AR | iPad Pro M4 | LiDAR، M4 |
| یادداشتبرداری | iPad Air 11″ M3 یا mini 7 | Apple Pencil Pro/نسل 2، Apple Intelligence |
نکات مهم قبل از خرید
نکته اول: Apple Intelligence
اگر قابلیتهای هوش مصنوعی اپل (Writing Tools، Genmoji، Image Playground، Siri هوشمند) برایتان مهم هستند، iPad نسل یازدهم با A16 Bionic انتخاب نادرستی است. حداقل iPad mini 7 با A17 Pro بخرید.
نکته دوم: ProMotion 120 هرتز
اگر از Apple Pencil زیاد استفاده میکنید (طراحی، یادداشتبرداری دستنویس)، ProMotion 120 هرتز تأثیر بسیار زیادی در تجربه نوشتن دارد. تأخیر قلم در iPad Pro (120 هرتز) بسیار کمتر از iPad Air و iPad (60 هرتز) است. اگر طراحی حرفهای انجام میدهید، فقط iPad Pro انتخاب مناسب است.
نکته سوم: OLED در مقابل LCD
اگر از آیپد برای ویرایش عکس و ویدیو، تماشای فیلم HDR یا کار حرفهای با رنگ استفاده میکنید، صفحه OLED iPad Pro M4 تفاوت بسیار بزرگی با LCD سایر مدلها دارد. کنتراست بینهایت و روشنایی 1600 نیت HDR تجربهای کاملاً متفاوت ارائه میدهد.
نکته چهارم: Thunderbolt فقط در iPad Pro
اگر نیاز به اتصال آیپد به مانیتور خارجی، هاردهای حرفهای یا سایر لوازم جانبی Thunderbolt دارید، فقط iPad Pro M4 از Thunderbolt 4 پشتیبانی میکند. سایر مدلها USB 2.0 یا USB 3.1 دارند.
نکته پنجم: حافظه
64 گیگابایت (iPad نسل 11): فقط برای استفاده بسیار سبک کافی است. اگر چند اپلیکیشن و عکس دارید پر میشود.
128 گیگابایت: مناسب برای اکثر کاربران معمولی.
256 گیگابایت: مناسب برای کاربران فعالتر و طراحان.
512 گیگابایت و بالاتر: برای کاربران حرفهای، ویدیوگرافرها و کسانی که حجم زیاد ذخیره میکنند.
نکته ششم: نسخه سلولار
اگر آیپد را فقط در خانه یا دفتر (با Wi-Fi) استفاده میکنید، نسخه Wi-Fi کافی است. اما اگر در بیرون از منزل زیاد استفاده میکنید، نسخه Cellular (5G) ارزش 150 دلار اضافی را دارد. نسخه Cellular GPS نیز دارد که در نسخه Wi-Fi وجود ندارد.
نتیجهگیری نهایی
خط تولید فعلی آیپد اپل متنوعترین و قدرتمندترین خط تولید تبلت در جهان است. از iPad نسل یازدهم با قیمت 349 دلار تا iPad Pro 13 اینچ M4 با قیمت 2299 دلار (مدل 2 ترابایت)، اپل برای هر نیاز و بودجهای پاسخی دارد.
اگر بودجه محدود دارید: iPad نسل یازدهم با 349 دلار بهترین نقطه شروع است. فقط یادتان باشد Apple Intelligence ندارد.
اگر میخواهید هوشمندترین آیپد را با کمترین هزینه داشته باشید: iPad mini 7 با 499 دلار اولین آیپد با Apple Intelligence است.
اگر بهترین تعادل قیمت و عملکرد را میخواهید: iPad Air 11 اینچ M3 با 599 دلار بهترین انتخاب برای اکثر کاربران است.
اگر صفحه بزرگ با قیمت مناسب میخواهید: iPad Air 13 اینچ M3 با 799 دلار.
اگر بهترین آیپد را بدون هیچ مصالحهای میخواهید: iPad Pro M4 در اندازه 11 یا 13 اینچ بهترین تبلت جهان است.
هر کدام از این آیپدها در حوزه خود بهترین هستند. انتخاب نهایی به نیازها، ترجیحات و بودجه شما بستگی دارد.
امیدواریم این مقاله جامع به شما کمک کرده باشد تا بهترین آیپد را برای خود انتخاب کنید. اگر سؤالی دارید یا به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید


